W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Translate »

Categorized | PANAROMA

Ekonomi Bakanı Elitaş Büyüme Rakamlarından Memnun

Ekonomik büyüme rakamlarını Avrupa ülkeleriyle kıyaslayan yeni ekonomi bakanı, Avrupa’nın 24 ülkesinden daha hızlı bir büyüme rakamı yakaladıklarını söyledi.

3-5 Aralık 2015 tarihleri arasında düzenlenen İnovasyon Haftası etkinliklerine İstanbul Kongre Merkezi evsahipliği yaptı. Etkinlikler çerçevesinde düzenlenen İnovasyon Şampiyonları ödül töreninde bir konuşma yapan Elitaş, ülkemizin büyüme hızı konusunda dikkat çekici saptamalarda bulundu. Elitaş, yaptığı konuşmasında, “Türkiye 2002’de dünyanın en büyük 21. Ekonomisi iken, bugün dünyanın en büyük 17. Ekonomisi haline gelmiştir. 2015 yılının ilk çeyreğinde yüzde 2.5 büyüyen Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 3.8’lik büyüme ile beklentilerin çok daha üzerinde bir büyüme performansı sergiledi. Bu büyüme oranımız, 24 Avrupa ülkesinden daha hızlı bir büyümeye işaret ediyor. Türkiye, 2015 yılının ikinci çeyreğinden itibaren küresel krizin ardından yakın çevresinde siyasi ve ekonomik olumsuzluklara rağmen kesintisiz 23 çeyrektir yüzde 5.1’lik büyümeyi devam ettirdi” sözlerine yer verdi.

“Yak›n Çevremizdeki Olumsuzluklara Ra€men Büyümeye Devam Ediyoruz”

Ülkemizin attığı ekonomik adımların sadece yerel düzeyde değil, global düzeyde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen T.C. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş yaptığı konuşmada son olarak, “Biz yenileşmeye bakarken meseleyi basit bir iktisadi kalkınma meselesi olarak görenlerden değiliz. Türkiye’nin kalkınmasına yönelik attığımız adımları aynı zamanda hem coğrafyamıza hem de dünyaya katkısı olan bir medeniyet yürüyüşü olarak okuyanlardanız. Bu yüzden yenileşme bizde kritik bir sorundur. O yüzden aşılması lazım gelen bir meseledir. Bu mesele kanaatimce aynı zamanda 300 yılı aşan modernleşme tarihimizin de ayrılmaz bir parçasıdır.

Türkiye 2002’de dünyanın en büyük 21. Ekonomisi iken bugün dünyanın en büyük 17. ekonomisi haline gelmiştir. 2015 yılının ilk çeyreğinde yüzde 2.5 büyüyen Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 3.8’lik büyüme ile beklentilerin çok daha üzerinde bir büyüme performansı sergiledi. Bu büyüme oranımız 24 Avrupa ülkesinden daha hızlı bir büyümeye işaret ediyor. Türkiye 2015 yılının ikinci çeyreğinden itibaren küresel krizin ardından yakın çevresinde siyasi ve ekonomik olumsuzluklara rağmen kesintisiz 23 çeyrektir yüzde 5.1’lik büyümeyi devam ettirdi.” ifadelerine yer verdi.

Leave a Reply