W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Translate »

Categorized | HABER

Ev Tekstili Sektöründen Türkiye İhracatına Büyük Destek

Yıllık 13 Milyar dolarlık ticaret hacmi ile ekonomiye canlılık kazandıran Ev Tekstili sektörü, satmış olduğu her 100 dolarlık malda, yarattığı 70 dolar katma değerle, ülkemizin değer yaratan ve sürdürülebilir rekabet gücüyle, dünya piyasalarında gücünü gösterebilen nadir sektörlerinden biri konumunda.

Son beş yılda, ortalama yıllık yüzde 5 civarında büyüme gösteren ev tekstili sektörü,  yarattığı yan sanayi ile birlikte yaklaşık bir milyon kişiye istihdam sağlıyor.

Türkiye’nin en önemli ihracatçı sektörlerinden olan ev tekstili, son 5 yılda gerçekleştirilen  15.4 milyar Dolar ihracatına, komşu ülkelerimizle yapılan bavul ticareti de eklendiğinde toplam 25 milyar dolar döviz girdisi sağladı.

Türk ev tekstili sektörünün yüzde 98’ini tek çatı altında toplayan ve yıllık 13 milyar Dolarlık üretim gücünü temsil eden Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık, bundan 10-15 yıl önce uluslararası markaların ‘basit’ ürün olarak nitelendirilen siparişlerini üretirken, Türkiye’nin bugün, o markalara koleksiyon hazırlayan ve kendi markalarıyla yurtdışına mağaza açarak, global rekabete katılan güçlü bir ülke konumuna geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi  “Ev tekstilinin bugünkü boyutlara ulaşmasında, artan alım gücüyle birlikte iç tüketimin pazarı büyütmesi ve hızlı moda akımının ev tekstil ürünleri tüketimini de hızlandırması önemli bir rol üstlendi. Övünerek belirtmek isteriz ki, kendi kendine yeten ve dışa bağımlılığı çok az olan bir sektörüz. Bu nedenle sattığımızı her 100 dolarda, 70 dolar ülkemizde kalıyor”

Türkiye’de ev tekstilinde üretim kapasitesinin sektöre önemli rekabet gücü kazandırdığına değinen TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık “Örneğin broderi ve gipür üretimi için kurulan makine parkı, dünyanın en büyük makine parkı olarak nitelendiriliyor. Avrupa’nın nevresim üreten en büyük fabrikası da yine Türkiye’de. Ayrıca Türkiye havlu konusunda dünyanın ilk üç tedarikçisinden biri, Türk havlusu isim olarak dünyada marka oldu ” dedi.

Ev Tekstilinde Çal›flanlar›n Ço€u Kad›n

18 bin iş yeri ile 619 bin kişiye istihdam sağlayan ev tekstili sektörü, ağırlıklı olarak kadın çalışanlardan oluşuyor. Tekstil ve hazır giyim sektörleri toplam 1.5 milyon kişiye ulaşan çalışan sayısı ile istihdamın yüzde 5.55’ini tek başına gerçekleştiriyor.

Leave a Reply