W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Translate »

Categorized | PANAROMA

Hükümet , Yeni Dönemde Ekonomik Büyümeye Öncelik Verecek

Global ekonomi ve ülkemizin ekonomik yapısı hakkında da açıklamalar yapan Şimşek, ülkemizdeki siyasi durumun netleşmesinin önemine vurgu yaptı. Yapılan son seçimlerde halkın, net bir biçimde reformlardan ve istikrardan yana seçim yaptığını söyleyen Şimşek, global ekonomide sıkıntılı durumlar olduğunu belirtti.

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, önümüzdeki seneye ilişkin olarak ekonomik büyümede % 4 ve üzeri bir rakam beklediğinin altını çizdi. Enflasyon beklentisiyle ilgili de açıklamalr yapan Şimşek, 2016 başında yüksek seyredebilecek enflasyon rakamlarının, ileriki aylarda düşmesiyle yıllık bazda % 5 veya % 7 aralığında olabileceğini belirtti. T.C. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, “Bir miktar asgari ücretteki artışın etkisi olacak fakat yine de biz, önümüzdeki yılın sonu itibarıyla yüzde 5 ile 7 aralığına ineceğini ümit ediyoruz. İstihdam sağlamaya devam edeceğiz. Cari açık, Rusya şokuna rağmen düşmeye muhtemelen devam eder. Rusya şoku yaşanmasaydı, cari açık milli gelire oran olarak yüzde 4’lerin altına inerdi. Şimdi değerlendirme yapacağız. Dolayısıyla Türkiye için büyük resme baktığınız zaman bu zor konjonktüre ve çok zor jeopolitik atmosfere rağmen Türkiye’nin 2016 yılında diğer gelişmekte olan ülkelere oranla pozitif yönde ayrışacağını umuyorum, bekliyorum. Bunun da temelinde siyasi istikrar ve reform var.” sözlerine yer verdi.

T.C. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kuzey komşumuz Rusya ile gerilen ekonomik ilişkilere ilişkin olarak, Rusya’ya her zaman büyük değer verdiklerini söyledi. Şimşek, “Biz Rusya ile bir gerilim peşinde değiliz. Tabii ki bir sorun var. Bu sorunu diyalogla çözme çabası içerisindeyiz” dedi.

Şu an için elde edilen ekonomik verilerin yanıltıcı olmamasını ve Rusya’yla ekonomik bağlara önem verdiklerini söyleyen Şimşek, “Etki o boyutlar içerisinde olmayacak. Çünkü zaten son 1 yıl içerisinde, yıllıklandırılmış olarak ekim ayı itibarıyla Rusya’ya olan ihracatımız neredeyse yüzde 30-40 düşmüş. Turist sayısında 603 bin azalma var. Oradaki yatırımlar, müteahhitlik hizmetlerinde, proje miktarında bir yavaşlama söz konusu. En kötü senaryo, Rusya ile sıfır ilişki olacağını varsaysanız 9 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyorsunuz” açıklamasında bulundu.

T.C. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Rusya’nın geri gönderdiği ürünlerin yüzde 80’inin diğer pazarlara yönlendirildiğini belirterek, “Sonuçta Rusya bu ürünleri bir yerden alacak. Hiçbir ülke özellikle tarımda bu kadar hızlı talebi karşılayacak kapasiteye sahip değil. Yazılıp çizilenler statik analizlerdir. Aslında iddia edildiği gibi büyük bir şok yok” ifadeleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Leave a Reply