W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Translate »

Categorized | PANAROMA

İhracatçının Heimtextil 2016 Heyecanı

Messe Frankfurt Tekstil Fuarları Başkanı Olaf Schmidt ve TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda bu yıl katılımcıları bekleyen yenilikler ve gelişmeler aktarıldı. Dört gün boyunca dünyanın dört bir yanından üreticileri, tasarımcıları, sektör profesyonellerini ve ziyaretçileri bir araya getirerek uluslararası bir platform görevi de görecek olan fuar aynı zamanda yılın ilk sektör fuarı olma unvanını da elinde tutuyor.

Heimtextil fuarının en güçlü katılımcılarından biri olan Türkiye’yi önemsediklerini vurgulayan Messe Frankfurt Tekstil Fuarları Başkanı Olaf Schmidt, bu yıl Türk şirketlerinden yine yoğun katılım beklediklerini söyledi ve “Türkiye, tekstil sektöründe, özellikle son yıllarda dünyanın önemli ülkelerinden biri olarak yerini sağlamlaştırıyor. Türk ev tekstili sektörü her yıl ürünlerini dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Her yıl çok sayıda Türk firmasını ağırlayan fuarımıza bu yıl geçen yıla oranla 4500 metrekare daha fazla Türk firmasının katılımını bekliyoruz” diye konuştu.

Schmidt konuşmasına şöyle devam etti; “Ocak ayında, sektörün ana oyuncuları fuarda yerini alacak. Örneğin ev tekstili dünyasının ünlü isimleri olan Enzo Degli, Luilor, TEXAO, Marzotto Lab, Ratti Spa, Pozzi Arturo (İtalya), Libeco-Lagae, Verbatex, Annabel Textiles (Belçika), Penelope (Türkiye) ve daha birçok önemli uluslararası üretici, ziyaretçilerle buluşacak. Mobilya kumaşlarından perdeye, nakış tasarımlarından termal baskılara, yastıktan, yatak takımına, duvar kağıdından halıya, mutfaktan banyo tekstili ürünlerine kadar ev tekstilinin her yönünün yansıtıldığı Heimtextil fuarı, her yıl kaçırılmaması gereken bir sektör randevusudur.”

Konuşmasına Türk ev tekstil sektörü ile ilgili kısaca bilgi vererek başlayan TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık ise ‘’Binlerce yıllık geçmişinden bu günlere ulaşırken, çok köklü bir bilgi mirasını, güncel bilgi ve teknoloji ile yenileyerek, Dünya Ev tekstili sektöründe sürdürülebilir rekabet gücüne ulaşmış, üretici ve ihracatçı konumuna kavuşmuştur. Günümüzde; bir ülkemizin üreticileri hakkında müşterileri tarafından, kaliteli üretim yapan, kendi kreasyonunu yaratan ve müşterilerine hazırladığı koleksiyondan seçim yapabilme olanağını sunabilen, istenilen miktarda ve hızda sevkiyat yapan sıfatları kullanılabiliyorsa, ev tekstilinde geldiğimiz nokta, çok iyi tanımlanmış olur’’ dedi. 

Türkiye’nin ev tekstili konusunda dünyada önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Küçükçalık sözlerine şöyle devam etti; “ Türk Ev Tekstili, yakalamış olduğu 13 Milyar dolarlık ticaret hacmi ve 5.5 Milyar dolarlık ihracatıyla güçlü bir sektördür. Avrupa’da ihracat lideri olan Türkiye’nin dünya sıralamasındaki dördüncülük konumunu, ikinci sıraya yükseltebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TETSİAD, sahip olduğu 1016 üyeyle, bu güçlü sektörün örgütlenmiş olduğu, sektörün çatı kuruluşudur’’.

Yıllardır yapılmakta olan Heimtextil fuarının sektöre yönelik önemine de değinen Küçükçalık

‘’Heimtextil Fuarı, uluslararası niteliği ile Türk ev tekstili için önemli bir pazar ve ciro fırsatı oluşturmaktadır. Türk ev tekstili üreticileri 70’li yılların başından itibaren, bu önemli etkinlikte yer aldılar. Sadece son 5 yılda Türk katılımcıların bu fuarda kullandıkları alan dikkate alındığında, her yıl toplam metrekare’nin % 10’unun üstünde bir katılım gerçekleştirildiği görülecektir’’. 2015 yılında 159 katılımcı ile fuarda yer aldıklarını söyleyen Küçükçalık bu yıl fuara daha fazla firma ile katılacaklarını belirtti.

Leave a Reply