W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Translate »

Categorized | PANAROMA

İhracattaki Başarı Cari Açığa Yaradı

Zeybekci, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin cari açığının 3. çeyrek itibariyle % 18.9’luk bir azalma gösterdiğine işaret etti. Ayrıca iki ay üstüste cari fazla verildiğine de açıklamasında değindi. Geçen yılın aynı döneminde 31,51 milyar USD olan cari işlemler açığının bu yılın aynı öneminde 25.56 milyar USD’ye gerilediğini belirten Zeybekçi, bunun Türkiye için son derece olumlu bir gelişme olduğunun da altını çizdi.

Yerel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde cari açıktaki düşüşün dikkate alınması gerektiğini vurguladığı yazılı açıklamasında Nihat Zeybekci, “Cari açığımızdaki azalışta dış ticaret açığımızda görülen yüzde 18,2’lik azalma etkili olmuştur. 2014 yılının ilk 9 ayında 45 milyar 485 milyon dolar açık veren dış ticaret dengesi kalemi, bu yılın aynı döneminde 37 milyar 198 milyon dolar açık verdi. Ekonomi Bakanlığı olarak, 2015 yılında parite ve emtia fiyatlarındaki düşüş kaynaklı olarak küresel ticarette daralma gerçekleşeceğini öngörmüştük. Tüm dünyada görüldüğü gibi Türkiye’nin de hem ihracatında hem de ithalatında düşüşler görülüyor. Ancak hükümet olarak Ekonomi Bakanlığı eliyle aldığımız önlemler ve Türk ihracatçısının büyük özverisi sayesinde ihracatımızdaki düşüş, ithalatımızdaki düşüşten çok daha yavaş olmaya devam ediyor. Dış ticaret dengemizde özellikle son 2 ayda görülen hızlı düşüşün önümüzdeki aylarda da devam edeceğini ve bu sayede cari açığımızın yıl sonunda 35 milyar dolar seviyesine gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Kamuoyunun bilmesini isteriz ki şu ana kadar geçen süreçte elde ettiğimiz sonuçlar beklentilerimizle birebir uyumlu. Dünya ticaretindeki gelişmeleri anlık olarak izliyor ve öngördüğümüz risklere karşı önlemlerimizi alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sa€lam Ekonomi, Kaliteli Finansman› Çekiyor

Uygulanan istikrarlı program ile beraber cari açığın finansman kalitesinin de arttığını belirten Zeybekçi, yabancı yatırımlarındaki artışa dikkat çekti. Geçen senenin ilk dokuz ayına göre bu sene aynı dönemde % 32.3’lük bir fazladan yabancı yatırım girişi görüldüğünü içeren saptamalarını içeren yazı, önümüzdeki dönem için de önemli noktalara değiniyor. Eski T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yaptığı yazılı açıklamada son olarak, “Dolayısıyla 2015 bizim için hem cari açığımızın düştüğü, hem de finansman kalitesinin çok daha sağlamlaştığı bir yıl olmaktadır. Küresel durgunluk ve politik baskılara rağmen uygulanan doğru politikalar sayesinde Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırımların hızlanarak artması, Türk ekonomisine küresel anlamda güvenin arttığının bir göstergesidir. Türkiye’nin yakalamış olduğu istikrar ortamıyla birlikte önümüzdeki dönemde bu güven daha da artacak, Türkiye, büyüme performansını güçlü bir şekilde sürdürmeye, üretimini, ihracatını, istihdamını, yabancı yatırımlar açısından cazibe merkezi olarak yatırımlarını artırmaya devam edecektir.” cümlelerine yer verdi.

Leave a Reply