W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Translate »

Categorized | RÖPORTAJ

Lavanda GD, Daha Özel Evler ve Daha Özel Çeyizler İçin…

Türkiye ev tekstili pazarı, butik üretime bağlı kalan mağazalarıyla da evinde lüks arayan müşterilerine en doğru adres oluyor. Yaptıkları butik tarz üretimiyle exclusive bir marka olmayı başaran ve halihazırda Avrupa’dan da müşteri talebi alan Lavanda GD Home Mağazası, benzersiz etnik tasarımlarıyla farkını ortaya koyuyor. Kurulduğu günden itibaren yakaladığı üst düzey kalite çizgisinden hiçbir şekilde taviz vermeyen mağazanın çalışmaları hakkında Lavanda GD Home Kurucu Ortakları Dilek Söylet ve Güzin Ertürk Hanımefendiler ile okuyucularımız için oldukça değerli bir röportaj gerçekleştirdik.

Lavanda GD Home Textile’in kuruluflu ve vizyon çal›flmalar› hakk›nda k›saca bilgi alabilir miyiz?

Lavanda GD; 2015 yılının başlarında, uzun yıllardır yakın arkadaş olan iki hanımın, Dilek Söylet ve Güzin Ertürk’ün dostluk ilişkilerini başarılı bir ortaklığa dönüştürmeleriyle kuruldu. Yola çıkarken aslında ilk öne çıkan unsur, ikisinin de ev tekstili ve çeyiz konularında profesyonel manada olmasa da uzun yıllara dayanan bir ilgi ve tecrübelerinin olması. Hobi olarak, zevk unsuru olarak bu işle ilgilenmelerinin neticesinde bunu bir işe dönüştürmeye karar veriyorlar. En önemli vizyonları, çeyiz kültürünün Türkiye’ye ait çok önemli ve müstesna bir kültür olması ve seri üretim yapan markaların çoğalmasıyla yok olmaya, daha doğrusu sıradanlaşmaya yüz tutması. Dolayısıyla gençleri, yine gençlerin zevklerini de göz önünde bulundurarak yeniden bu kültürle tanıştırmayı ve bir parça bile olsa özgün ev tekstili ürünlerini her eve sokmayı amaçlıyorlar.

Firman›z›n pazarlama ve direkt sat›fl çal›flmalar› hakk›nda da bilgi alabilir miyiz?     

Öncelikle Erenköy’de bulunan dükkanımız ürün çeşitliliğimizi görmek ve fikir edinmek isteyen herkes için iyi bir ziyaret noktası. Hem ürünlerimizin mobilya üzerindeki duruşlarını görmek, hem Türkiye’nin çok çeşitli bölgelerinden el emeği göz nuru ürünlere bizzat dokunarak yaptığımız işin özelliğini anlamak açısından herkesi dükkanımıza bekliyoruz. Bunun yanında internet sitemiz ve facebook – instagram platformlarındaki sayfalarımız da fikir verebilme açısından önemli.

Ürün çeflitlili€i kaliteniz hakk›nda neler söylemek istersiniz?

Başta da bahsettiğimiz gibi, Türkiye ev tekstili ve el işi çeyiz ürünleri açısından çok zengin bir ülke. Dolayısıyla bu konuda sonsuz farklı çeşitte ve özellikte ürün bulabilmeniz mümkün. Biz de bunların arasından öne çıkan, özellikle herhangi bir endüstriyel mağazada rastlanılması mümkün olmayan özellikte ve incelikte ürünler ortaya çıkarmaya gayret ediyoruz. Kişiye özel tasarım yaptığımız için, aslında her misafirimize yeni bir çeşit üretmiş oluyoruz bile denebilir. Elbette ünlü yöresel el işlerinden örnekler, yine yörelere ait özel kumaşlar ve iş örnekleri ürünlerimiz arasında önemli yer tutuyor.

Özel ve üst segment ürünleriniz var. Ürünlerinizi haz›rlarken müflteri talepleri ne kadar etkili oluyor?

Bizim işimizin hem güzel hem de zor yanı tam bu nokta. Müşteri talebi bizim için en önemli unsur. Zira bizde seri üretim yok, önceden üretilmiş ürün sayısı çok az. Elbette belirli yöresel kalıplar ve özellikler var ancak bunların haricinde her yönüyle müşterilerimizin beğenileri doğrultusunda ürünler ortaya koyuyoruz. Bu aslında müşterilerimiz için karar verme aşamasında biraz zor ancak eğlenceli de bir süreç çünkü ortaya çıkan ürünler bir nevi müşretilerimizin de zevklerinin yansıması oluyor. Dolayısıyla müşteri talepleri bizim işimiz için kritik öneme sahip.

Kendinize ait tasar›m anlay›fl›n›z› ilham noktalar›n›z› k›saca aç›klar m›s›n›z?

Tasarım konusunda özellikle Güzin Hanım doğal bir yeteneğe sahip diyebiliriz, yani Lavanda GD kurulmadan önce de kendisi her zaman çeşitli tasarımlar yapmış, tasarım konusunda çok titiz bir insan. Biz Türkiye’nin ve Anadolu’nun çeşitliliğinden ve bu bol kültürlü yapının insana kattığı zenginlikten çok faydalanıyoruz. Bunu klişe manada dile getirmiyoruz, yani zaten çeyiz kültürü çok yaygın ve önemli bir kültürdür, her evlilik öncesi çeyizler adeta bir sanat sergisi gibi gösterilir, çeyiz görmeye gidilir, bu bir paylaşım noktasıdır. Dolayısıyla biz de bu noktalardan çok faydalanıyoruz.

Ülkemiz ev tekstili sektöründe, son y›llarda katma de€erli ürün imalat› öne ç›k›yor ki tasar›m›n de€eri de gittikçe yükseliyor. Bu konuyu nas›l de€erlendireceksiniz?

Tekstil konusunda Türkiye zaten yıllara dayanan güçlü bir geçmişe sahip. Dünyada her türlü tekstil ürünü konusunda adı anılan iki üç ülkeden biriyiz. Dolayısıyla seri üretim konusunda tartışılacak bir mesele yok. Tasarımın ve özel ürünlerin öneminin artması ise bizim tam da üzerinde durduğumuz ve çok önem verdiğimiz bir husus. Çünkü seri üretimle ortaya çıkan ürünler kolay ulaşılır ve nispeten daha düşük fiyatlı olabilir ancak kültürlerin özelliğini de biraz öldürüyor. Örneğin sizin tüm dünyada mağazaları olan bir markadan aldığınız ürünün ABD’de ya da Japonda’ya bir evde bulunması da çok olası, ancak bizim ürettiğimiz özel tasarım bir ürün dünyada sadece sizin evinizde oluyor, benzer işli bir ürünü sadece Türkiye’de yaptırabilirsiniz anlamı taşıyor. Bu insanın evinin zenginliğini de artıran bir nokta.

Son olarak 2016’ya iliflkin beklentilerinizi ve düflüncelerinizi ö€renebilir miyim?

Takvimsel olarak 31 Aralık’ın 1 Ocak’tan bir farkı olmayacak. Hayat aynı hızı ve yoğunluğuyla devam ediyor. Ancak yeni başlangıçlar yapmak isteyenler için yeni bir yıl, manevi anlamda yeni fırsatlar demek olabilir. Biz de 2016’nın hem ülkemiz hem dünyadaki insanlar için çeşitliliklerin kavga ve gerginlik unsuru değil zenginlik unsuru olarak kabul edileceği, huzursuzların bir an önce son bulacağı bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Elbette 2016’da daha özel evler ve daha özel çeyizler için Lavanda GD’nin tüm misafirlerimize samimi bir durak olacağını tekrar belirtmek istiyoruz.

Leave a Reply