W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
[google-translator]

Categorized | RÖPORTAJ

“Dünyanın En Kaliteli İpliklerini Üretiyoruz”

Şirket, ihtisaslaştıkları iplik tecrübesini  TÜYAP Fuar Merkezi’nde 27-30 Nisan 2016 tarihleri    arasında    düzenlenecek olan “Konfeksiyon Makinesi 2016 Fuarı”nda tüm ziyaretçileriyle paylaşacak.Sahip oldukları üstün imalat teknolojileriyle, hizmet verdiği sektöründe dünyanın 1 numarası olmayı amaçlayan firmanın faaliyetleri hakkında Fistaş Fantazi İplik Sanayi ve Tic. A.Ş. Bölge Müdürü Ahmet Cem Altun ile sizler için görüştük.

İplik alanında dünyaca ünlü firmalar arasında yer alıyorsunuz. Bize Fistaş İplik’in kuruluşu ve sektördeki konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Fistaş Fantazi İplik Sanayi 1986 yılında Bursa’da kuruldu. Halen Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde birbiri ile entegre 4 büyük iplik tesisi ile sektöre hizmet veren firmamız, dünya üzerinde 50 ‘yi aşkın ülkeye yaptığı ihracatın yanında ülke sınırları içerisinde de geniş bir pazarlama ağıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Firmamız üretiminin %95’ini dünyanın 54 ülkesine ihraç etmektedir. Ürünlerini  Himalaya, Rozetti, Anzel, Hybird, Fisrayon, Fislon, Hygape gibi markalarıyla piyasaya sunan firmamız, üretimini tüm dünya üzerinde geçerliliği olan ISO 9001 ve Oekotex gibi çeşitli kalite sertifikalarıyla yapmaktadır.

İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız Bursa’da faaliyet gösterdiği tekstil sektöründe, son 10 yıl baz alındığında Uludağ İhracatçılar Birliği”nin yayınladığı ihracatçı firmalar raporunda her yıl ilk iki içinde yer almaktadır. Sadece süre gelen dönemle değil, geleceğin trendleriyle ilgili de çalışmalar yapan firmamız, öncü olma bilinciyle ar-ge departmanına, dünya üzerindeki rakiplerine kıyasla çok daha büyük yatırım yapmaktadır. Bu da bizi her dönem takip edilen kuruluşlar arasına sokmaktadır.

İplik Sektöründeki çalışmalarınızı takdirle takip ediyoruz…

Genel kalite standartları doğrultusunda üretim yapabilmek için, işin gerekliliği olan yegane unsurun teknolojiye, insana ve ürün geliştirmeye yapılacak yatırımlar olduğunun bilincindeyiz. Bu doğrultuda yeni gelişen teknolojinin takibini yapıyor ve makina parkurumuzu, yenilikçi üretim tarzımızı sürdürebilmek için güçlendiriyoruz. Farklı boyama sistemlerimiz ve bizi sektördeki rakiplerimizden ayıran makina parkurumuzla üretimimizi sürdürüyor ve müşteri isteklerine cevap verebiliyoruz. Bu sayede takip edilen ve talep gören firma olabilmeyi sürdürebilmemiz mümkün oluyor. İşletme ve boyahanemizdeki otomasyon sayesinde de insan türevli hataları ortadan kaldırarak, en iyi sonuca ulaşmamız mümkün oluyor ve bu da bize müşteri memnuniyeti olarak geri dönüyor. Önemle üzerinde durduğumuz diğer bir unsur da, insana yatırım… Doğru işe doğru insan bakış açısıyla, çalışanlarımızın mutlu birer birey olarak çalışma faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlamak ve beraberinde verimliliği arttırmak ana hedefimiz. Alanında en kalifiye personelle çalışmanın, toplam hata oranını düşüreceğini ve uzman kişilerce gerçekleştirilmiş iş etütlerinin, uygulanan eğitim seminerleriyle çalışanlarımıza aktarılmasını sağlayarak toplam kalitenin arttırılabileceğinin farkındayız. Bu sebeple her zaman diyoruz ki “en iyi yatırım insana yapılan yatırımdır.” Ayrıca insana bakış acımız sadece çalışanlarımızla sınırlı değil elbette. Müşterilerimize ulaştıracağımız ürünlerin de onlar için sıhhatlı ürünler olması çok önemli. Bu sebeple insan sağlığına zararlı yasaklı ürünler kullanmıyor, üretim sürecinde ortaya çıkan atıklarımız çevreye zarar verecek şekilde ortadan kaldırmıyoruz ve bunun için yetkili kurumlarca denetlenen atıksu arıtma tesislerini kullanıyoruz. Daha önceden belirttiğimiz üzere araştırma geliştirme faaliyetlerine verdiğimiz önem, firmamızın gelişimiyle doğru orantılı bir ivmeye sahip. Yeni ürün yelpazesini geliştirebildiğimiz ölçüde pazardaki etkinliğimizin de gelişeceğinin bilincinde olarak ar-ge faliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Üretiminizdeki kalite bilinciyle ilgili bizleri aydınlatır mısınız?

Fistaş olarak, ödün vermeyeceğimiz en önemli unsur kalite politikamız. İhracatımızın büyük çoğunluğunu yaptığımız Amerika Birleşik Devletleri”ndeki ve Avrupa”daki müşterilerimizin bizi tercih etmelerinin  önemli sebeplerinden biri de, üstün kalite prensibimizdir. Üretimin her alanında yapılan laboratuvar kontrolleriyle hem hatasız hem de insan odaklı sağlıklı ürünlerle hizmet veriyoruz müşterilerimize. İpliklerimiz hangi ortam şartlarında kullanılacağını bildiğimiz için, gerçekleştirilen testlerle bu şartlara uygunluğu kontrol edilerek sevk edilmesi, kalite birimimizin öncül görevlerindendir. Bu doğrultuda kalite anlayışımız, tedarik aşamasında alınan hammaddenin uygunluğundan başlayarak, sevki gerçekleştirilene kadar geçen her bir üretim noktasında kontrolü elden bırakmamaktır.

Ürün çeşitliliğiniz ve yenilik çalışmalarınız hakkında kısaca değerlendirmenizi öğrenebilir miyiz?

Fantezi iplik sektörünün lideri konumunda olan firmamız dokuma, perde, triko, halı, el örgü, çorap, brode ve nakış sektörlerine, çok çeşitli ürün yelpazesiyle hizmet vermeye devem etmektedir. Ancak bu sektörlerin dışında yatırımını ve ar-ge çalışmalarını tamamlayarak hizmete hazır olduğumuz yeni ipliklerimiz, tekstilin olmazsa olmazı endüstriyel “dikiş iplikleri”dir. Özellikle nakış iplikleriyle ilgili çalışmalarımıza başladığımız 5-6 yıllık süreç boyunca edindiğimiz tecrübe, aldığımız olumlu müşteri geri dönüşleri  ve müşterilerimizin duyduğu güven, çıktığımız bu yolda bizlere güç verdi. Bu doğrultuda, teknik ipliklere yatırım yapma kararı alan firmamız, ilikli polyester (core spun polyester) üretimine başlanmıştır. Hygape markasıyla sektörde yarini alacak olan poly-poly kalitemiz sektörün tercih edilen kaliteleri arasında yerini alacaktır. Bununla  beraber yüksek mukavemetli continous filament  polyester dikiş ipliğimiz Hybird, kesik elyaf polyester (spun polyester) dikiş ipliklerinin Mega  ve Anzel kaliteleri ile konfeksiyon sektörüne hizmet vermeye hazır hale gelmiş bulunuyoruz. Bununla beraber dikiş ipliği sektörünün lideri konumundaki firmalardan farkımız, son teknolojinin getirdiği imkanlardan faydalanabiliyor olmamızdır. Gelişen teknolojiye yatırım yapma alışkanlığımız bu alanda da bize fayda sağlar. Açılı sarım yapabilen aktarma makinaları tedarik ederek ipliğin ipliğe sürtünmesinin önüne geçiyoruz ve bu sayede hem ipliğin düzgünsüzlük yaşamasını engelliyor, hem de mukavemet sorunlarının oluşmasına izin vermiyoruz. Kaliteli üretim perspektifinden ödün vermeden bu alanda da birikimlerimizi müşterilerimizle paylaşmaya devam ediyoruz.

Fuarda hangi ürün gruplarınızı ön plana çıkarmayı düşünüyorsunuz?

Bu yıl devreye aldığımı Fistaş technic iplikler içinde yer alan HYGAPE markası, müşterilerimizin kullanımına daha geniş bir ürün yelpazesiyle sunulacak. Teknik detayları üzerinde itina ile çalışılmış farklı kalınlıklarla servise hazır hale gelmiş olan yüksek mukavemetli ilikli polyester corespan (poly-poly) kalitemizle, konfeksiyonun olduğu her yerde aranan bir marka olma amacındayız. Dış Giyim sektörü başta olmak üzere, blue jeans, mobilya, yatak, mayo, iç çamaşırı, branda, çadır vb. ürünlerin dikişinde kullanılacak bu ipliğimizle müşterilerimize doğru hizmeti sunacağımız konusunda oldukça iddialıyız.

Leave a Reply