W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
[google-translator]

Categorized | RÖPORTAJ

“İmalat Verimliliğini Artıran Sistemlere Yatırım Yapan Tekstilciler Piyasanın Önüne Geçebilecektir”

Ülkemizde imalatlarına devam eden yabancı menşeili şirketler, tüm dünyada kabul gören çalışmalarını Türk tekstil piyasasının kullanımına sunuyorlar. İngiltere merkezli isew Technologies Türk tekstil piyasasına kalite kazandıran ve verimliliği artırıcı sistemleriyle öne çıkan bir şirket olarak öne çıkıyor. Türk tekstil sektörüne dair çeşitli planlamalar ışığında ülkemizde bulunan şirket, yakın zamanda Türk tekstilcisinin karşısına çok daha üstün teknolojilerle çıkmaya hazırlanıyor. isew Technologies Genel Müdürü Steve Callaghan ile Türkiye tekstil piyasasındaki çalışmaları ve sektörün geleceği hakkında sizler için görüştük.

Sektörümüzün önde gelen firmalarından biri olarak kısaca firmanız ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

50 senenin üzerindeki tecrübemiz ile birlikte halihazırda 12’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Müşterilerin talepleri doğrultusunda onların mevcut makine parkurlarına entegre edebilecekleri dikiş sistemleri hazırlayabildiğimiz gibi, yine müşterilerin taleplerine istinaden dikiş otomatı teknolojileri de geliştirebiliyoruz. Tüm elektronik üretimimiz, Avrupa’daki kendi tesisimizde gerçekleştiriliyor. Mekanik parçalarımız ise hem Avrupa’da hem de Türkiye’de üretiliyor, ama son kalite kontrol ve montaj Avrupa’da yapılıyor.

Firmanızın piyasaya sunmuş olduğu ürünler ve özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Şuanda Türkiye tekstil piyasasına sunduğumuz ürünleri, hedeflerimiz doğrultusunda,  ağırlıklı olarak penye ve iç çamaşırları üreticilerine ulaştırıyoruz. Farklı tip otomatların yanında dünyanın en hızlı bant kesici sistemlerini de müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz. Yeni grup otomatlarımız, özelikle penye üretimine ve tasarımına odaklanan entegre tesislere büyük verim kazancı sağlıyor. Yeni sistemlerimizle penyeciler ve iç çamaşırı üreticileri dikiş işlemine daha az vakit harcayarak işletmelerinin verimlerini artırıyor ve aynı zamanda da imalat çalışmalarında kullandıkları biye – lastik tüketiminden tasarruf sağlıyor. Türk tekstil piyasasından yoğun talep toplayacağına inandığımız bu yeni ürünümüzün yakın zamanda piyasanın kullanımına sunulacağını söyleyebilirim.

Piyasaya sunduğunuz ürünler, tekstil ürünlerine nasıl katkı sağlıyor?

Türk tekstil piyasası oldukça verimli ve büyük fırsatları hala bünyesinde barındırıyor. Piyasadaki firmalar eleman sıkıntısından söz ediyor ama ben, her üretici için, buna katılmıyorum. Bence, Türkiye’de “üretime katkıda bulunan insan” sayısında sıkıntı yaşanıyor. Biz, 17 sene önce Türkiye pazarına girdiğimizde “orta eleman” olarak nitelendirdiğimiz bu mantaliteyi silip, bu işte çalışan insanlardan, üretimimize dönük verim almayı amaçlamıştık Bu amaç doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu anlayış sadece bizim üretim faaliyetlerimiz için geçerli değil. Bunun yanında, dışarıdaki ticari hayatta da aracıları ortadan kaldırarak, müşteriyle yüzyüze temas sağlamaya çalışıyoruz. Bunun için bizler, eski ve yeni müşterilerimize bir çağrıda bulunuyoruz: bizi fabrikanıza davet edin ve biz de fabrikanıza gelerek önerilerimizi yapalım.

Yakın ve uzun vade de yapmayı planladığınız ürünler var mı? Varsa anlatır mısınız?

Şirketimizin Avusturya’daki yeni kurulan Ar-Ge merkezi şuanda çok yoğun bir biçimde çalışmalarını devam ettiriyor. Almanya merkezli olan Servo motor üreticisi EFKA & Frankl işbirliğiyle geliştiriyoruz ve çerçevenin dışında olan AR-GE iş birliği yapıyoruz.  Tekstil sektörünün genel problemleri olan verimlilik artışı ve maliyetleri azaltmak konusunda yeni tasarladığımız ürünlerimiz için, son dönemde yeni işbirlikleri yapmış bulunmaktayız ve yapmaya devam edeceğiz. Efka & Frankl firması ve ürünleri ile yapmış olduğumuz işbirliği ile tekstil piyasasına artı değer katacağız. Global tekstil pazarına dönük imalatımız olduğu için bizim çalışmalarımız sürekli gelişiyor. Türkiye için ise… yaklaşık 3 ay içinde en yeni teknolojilerimizi Türk tekstil piyasasına sunmaya başlayacağız. Şimdilik, Türkiye ölçekli planlarımız konusunda bir açıklama yapamam ancak yeni ürünlerimizin Türk piyasasından aldığı taleplere göre bir değerlendirme yapabilirim.

Önümüzdeki süreçte sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Önümüzdeki süreçte, ticari şartların kısa vadede düzeleceği öngörüsünde bulunamam. Buna karşın üreten, üretimdeki verimliliğini artıran ve hata payını ayıklayan sistemlere yatırım yapan tekstilcilerin piyasanın önüne geçme şansı olacağını düşünüyorum.

Leave a Reply