W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
[google-translator]

Categorized | RÖPORTAJ

“Konfeksiyon Makinelerinin Teknolojik Seviyesi, Tekstil Dünyasındaki Konumumuzu Belirliyor”

Global tekstil pazarında rekabet günden güne daha da kızışıyor. Böylesine sert ticaret koşullarında ihracatımıza katkı sunan Merter piyasası, uluslararası fuarların yoğunluk kazandığı şu günlerde oldukça hareketli. Merter tekstil piyasasının durumu ve piyasanın beklentileri konusunda Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Ynt. Krl. Bşk. Yusuf Gecü ile okuyucularımız için bir röportaj gerçekleştirdik.

Merter tekstil piyasasının bugün için durumu nedir? İhracat ve imalat çalışmalarınız hakkında kısaca bilgi alabilir miyim?

Günümüzdeki Merter, bilindiği gibi tüm dünyada tanınan bir moda merkezi haline gelmiştir. MESİAD yönetimi olarak göreve geldiğimiz ilk günden günümüze kadar Merter’in tüm dünyada tanınması için çok ciddi çalışmalar yaptık. Projelerimize Merter’in tanınmış tüm markaları da daima destek oldular. Merter, her gün on bini aşkın alıcının geldiği bir ticaret merkezi. Önceki yıllarda ülke ekonomimize yaklaşık 4-5 milyar dolar katkı sağlayan Merter, birkaç ay önce yaşanan uçak krizi ve Suriye’deki karışıklık nedeniyle oldukça sıkıntılı bir dönem yaşadı. Türkiye’nin tekstil ve hammaddeleri ihracatı, yapılan tespitlere göre 2015 yılına göre, 2016 yılının Ocak ayında %7,8 oranında gerileme ile yaklaşık 598 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Merter’de bulunan firmalarımız yeni pazarlara açılarak bizim dışımızdaki tekstil bölgelerine nazaran kendini korumuş bulunmaktadır. Özellikle son günlerde Merterli firmalarımızın ihracat çalışmalarında bir hareketlilik görülüyor. İnancım odur ki; 2016 yılının ilk yarısına göre ikinci altı ayda tekstil ihracatımızda önemli artışlar olacaktır.

Nisan ayındaki Konfeksiyon Makinesi Fuarı 2016 için sektörde hummalı bir çalışma var. Uluslararası niteliği baskın olan bu fuar için düşüncelerinizi alabilir miyim?

Ben kişisel olarak daima yurtiçi ve yurtdışı fuarlara bütün firmalarımızın katılmaları yönünde tavsiyelerde bulunmuşumdur. “Konfeksiyon Makinesi Fuarı 216” da tekstil sektörümüz için çok önemli bir fuar. Tekstil sektörü olarak tüm dünyada tanınabilirliğimizin en önemli faktörü; konfeksiyon makinelerinin gelişmiş teknolojisine sahip olabilmemizdir. Bu fuar sayesinde de üreticilerimiz makine parkurlarını yenileyecek, Konfeksiyon sektörü yatırımcıları ve satın alma yetkilileri ile buluşma fırsatı bulacaktır. Marka ve marka bilinirliliğinizi güçlendirme şansı elde edilecek, Üreticilerimizin ve markalarımızın Uluslararası pazarlara açılma imkanı daha da artacaktır diye düşünüyorum.

Uluslar arası ticarette daha fazla etkin olabilmek için markalaşma çalışmalarının sürekli desteklenmesi gerekiyor. Bu konuda ekonomi yönetimine bir çağrınız olacak mı?

Markalaşma, uzun vadeli yatırımlar isteyen ve güçlü bir ekonomiye ihtiyaç duyulan bir süreçtir. Bana göre eğer işinizi iyi yapıyorsanız marka olmak yolunda önemli adımlar atmışsınızdır. Türk tekstili olarak tüm dünyaya adımızı duyurmamıza karşın henüz istenilen uluslararası markalarımıza tam olarak henüz sahip değiliz. Uluslararası markalar çıkarabilmemiz içinde mutlaka devlet desteği gerekmektedir. Özellikle bu yıl hükümet markalaşma konusunda önemli destekler vermeye başladı.

Son olarak senenin geri kalanı için genel bir ekonomik değerlendirme alabilir miyim?

Daha önce de ifade ettiğim gibi tekstil sektörü olarak 2016 yılı ikinci yarısının ilk yarısından daha iyi olacağı kanaatindeyim. Hükümetimiz uyguladığı iç ve dış siyasetle birlikte aldığı ekonomik tedbirler de piyasalarda güven sağlıyor. Bu güven her zamanki gibi daha da giderek artacak kanaatindeyim.

Leave a Reply