W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
[google-translator]

Categorized | GÜNCEL

Konfeksiyonda 3 Boyut Teknolojisi, VStitcher

Moda ve hazır giyim sektörü için 26 yıldır yenilikçi teknoloji çözümleri sunan Polytropon Bilişim Hizmetlerinin Türkiye pazarına sunduğu VStitcher 3D Modelleme programı da firmaların moda ürün geliştirme stratejilerini temelden değiştiriyor.

Başlangıçta 3D teknolojileri sadece otomotiv ve havacılık alanında kullanılmaktaydı. Moda sektöründeki yumuşak, dökümlü ve karmaşık dokulara uygulanması, karar vermeye yardımcı olacak gerçekçi simülasyonlar elde edilebilmesi çok kolay değildi. Artık VStitcher 3D teknolojisi moda ürün geliştirme süreçlerinde de büyük fark yaratmaktadır. VStitcher her sene binlerce model geliştiren tasarımcılar için sınırlara bağlı olmadan çalışabilme ve tasarımlarını paylaşabilme imkanlarının yanı sıra firmalar için de enerji ve malzeme tasarrufu sağlamaktadır.

VStitcher sayesinde modelistlerinizin ya da tasarımcılarınızın 2 boyutlu sistemler (CAD Sistemleri) üzerinde yaptıkları kalıpları herhangi bir üretim yapmadan önce modelleriniz üzerinde görebilirsiniz. Bütün ölçülerini sizin belirleye bileceğiniz sanal insan figürü (avatar) üzerinde gerçekçi kumaş, doku özellikleri, dikiş, baskı-nakış, aksesuar ve fit uygulamaları ile modellerinizi simüle edebilirsiniz.

Son derece ayrıntılı 3 boyutlu insan figüleri yaş, cinsiyet, beden ölçüleri, postür, ten rengi ve saç modeli gibi geniş parametre imkânları sayesinde özelleştirilebilir. Bu sayede tasarlamak istediğiniz ürünü istediğiniz model üzerinde daha üretmeden görebilme imkânına kavuşursunuz. Aynı zamanda tasarımcılar modeli giydirdiklerinde vücut üzerine uygulanan kumaş basıncını da  görselleştirebilir ki bunu gerçek ürünler üzerinde yapmak mümkün değildir. Bu özellik sayesinde modelin tasarımı yanında fit çalışmalarını da yapabilirsiniz.

2 Boyutlu kalıp sistemlerinde yapılan kalıpların VStitcher’a aktarılabildiği gibi, VStitcher üzerinde yapılan tasarım değişiklikleri de CAD sistemine yani kalıba uygulanabilmektedir. Sistemler arasındaki veri alış verişinin iki yönlü olması sonuçların gerçeğe çok daha yakın olmasını sağlıyor.

Eşsiz doku eşleme imkânları kumaş, baskı ya da dikişlerin fotoğraf kalitesinde gösterilebilmesini sağlıyor.

VStitcher’da yapılan gerçeğinden farklı olmayan 3 boyutlu ve döndürülebilir prototipi oluşturulan model satış ve onaylar için müşterilerle paylaşılabilir. Bu şekilde malzeme, üretim ve nakliye maliyetleri ortadan kalkar.

Yoğun rekabetin yaşandığı hazır giyim sektöründe Tasarla =>Üret=>Sat anlayışı artık Tasarla=>Sat => Üret şekline dönüşmüştür. Bu bakımdan sadece satılabilecek ürünler üzerinde çalışma yapmaya değer, gerisi zaman, emek ve para kaybına sebep olacaktır.

Leave a Reply