W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
[google-translator]

Categorized | RÖPORTAJ

“Osmanbey, Kendi markası ve Kendi Tasarımları ile İhracat Yapmaktadır”

Türkiye’nin hazırgiyim ve tekstil sektörlerinin en etkili piyasalarından olan Osmanbey, yeni zengin pazarlara ulaşmak adına çalışmalarını hızlandırarak sürdürüyor. Bir taraftan ihracat pazarlarının çeşitliliğini artırmak için çabalayan Osmanbeyli firmalar, diğer taraftan gençlere verdiği eğitim desteğiyle de dikkat çekiyor. Osmanbey piyasasındaki hareketliliği Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD)  Ynt. Krl. Bşk. İlker Karataş ile okuyucularımız için görüştük.

Osmanbey tekstil sektörünün durumu hakkında kısaca bilgi alabilir miyim?   

Osmanbey bugün, yaklaşık 40 senelik bir geçmişi olan  Türkiye’nin önemli bir moda merkezidir. Kendi markası kendi tasarımları ile ağırlıklı Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihracat yapan bir merkezdir. Yakın bir zamana kadar bavul ticareti merkezi olarak anılırken bugün bölgesinden 1 milyar doların üzerinde kayıtlı ihracat yapan bir bölgedir.

İhracatınız ve tasarım konusunda örnek çalışmalara imza atıyorsunuz. Bu yoğun mesailerinizin karşılığını alıyor musunuz?

Evet yoğun bir çaba içerisindeyiz. Elbette ki emeğin bir karşılığı var ama yeterli mi?… tabii ki değil.

Geleneksel ihracat pazarlarınızdaki durumunuz hakkında kısaca bilgi alabilir miyim?

Osmanbey bugün, Dünya üzerinde 150 den fazla ülkeye ihracat yapar pozisyondadır. Fakat son zamanlarda Dünya ekonomisindeki daralma, emtia fiyatlarının düşmesi, savaşlar, terör eylemleri gibi konjoktürel gelişmeler işlerimizin daralmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla yeni denizlere yelken açmaya gayret ediyoruz. Bu bağlamda Afrika pazarına ciddi bir ihracat hamlesi yapmak için çabalıyoruz. Amerika ve Avrupa’daki ihracatımızı, bu coğrafyaların farklı bölgelerine de taşımayı planlıyoruz.

Şu sıralar İran pazarına dönük olarak yaptığınız çalışmalarla gündemdesiniz. Bu pazarın niteliği hakkındaki düşüncelerinizi kısaca bizlerle paylaşır mısınız?

İran, büyük ve önemli bir pazarolarak hedefimizde yer alıyor. Bu pazara uzun süre hakim olmak istiyorsak “joint venture”lar (ortak girişimler) yapılmalı. İran yıllarca maruz kaldığı ambargo yüzünden kendi kendine yeten bir ülke oldu. Bu sebeple yakın bir gelecekte bize rakip bir ülke olabilir. Bu yüzden ortaklıklar kurulması gerekiyor diyorum.

Uluslararası fuarlara büyük önem verdiğinizi biliyoruz ki ülkemizde düzenlenen birçok uluslararası fuarın öncülerinden biri de yıllardır OTİAD olmuştur. Nisan ayında ülkemizde düzenlenecek Konfeksiyon Makinesi 2016 Fuarı hakkındaki değerlendirmelerinizi alabilir miyim?

Haklısınız bizler yurtdışı fuarlarında her zaman öncü olduk. Şimdi sektörün en önemli niş fuarı Fashionist’i de tüm haklarına sahip olarak organize eden bir derneğiz. Bu fuar katma değerin en yüksek olduğu abiye giyim alanındadır.

Bu alan üst segment bir alan. Kalite tasarım son derece önemli. Hal böyle olunca üretim teknolojileri önem arz ediyor. Bu sebeple Konfeksiyon Makinesi 2016 Fuarı merakla beklenmektedir.

Leave a Reply