W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
[google-translator]

Categorized | RÖPORTAJ

“Ticari Beklenti ve Projeksiyonlar Hep Laleli Üzerinden Şekillenmiştir”

Global ticaret üzerindeki rekabet kıskacı daraldıkça, tekstil sektörünün geleneksel ihracat kapısı Laleli’nin değeri daha da yükseliyor. Uluslararası fuar ve pazarlama etkinliklerinin sıklaştığı şu günlerde, ihracatın geleneksel liderlerinin deneyimlerini okuyucularımızla paylaşmak için çalışmalarımıza hız verdik. Bu bağlamda, hazırgiyim ihracatçımıza en doğru ve güncel bilgileri ulaştırmak için Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Ynt. Krl. Bşk. Gıyasttin Eyyüpkoca ile sizler için verimli bir röportaj gerçekleştirdik.

LASİAD, ülke ihracatı için her zaman bir gösterge konumunda olmuştur. Tekstil sektörünün bir gözü ekonomi yönetimindeyse, diğer gözü de Laleli piyasasındadır. Laleli piyasasının durumu hakkında en güncel bilgileri bizlerle paylaşır mısınız?

Bölgemiz yönlendirici özelliği açısından ülkemizin birçok homojen pazarı için nabzın attığı yer olmuştur. Bu noktada ticari beklenti ve projeksiyonlar hep Laleli üzerinden şekillenmiştir. Bu durumun kuşkusuz birçok sebebi vardır. Laleli’nin sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir pazar olması, müşteri çeşitliliği ve ürünlerinin güncelliği bunda ana etkenlerdendir. Bu bağlamda ülkemizin siyasi ve jeopolitik eksende yaşadığı sorunlar da direkt olarak bölgemize yansımaktadır. Nihai açıdan bakıldığında zor ve yıkıcı dönemi atlattık diyebilirim. Bölgemiz yeniden toparlanma ve güçlenme eğilimine girmektedir. Yeni pazar ve ortaklar bulma hedefiyle faaliyetlerimizi performans ekseninde sonuna kadar zorluyoruz.

İhracat rotasında değişikler olması muhtemel mi? Sizin düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Bu durum geçici olmaktan çok sürekli bir dönüşümü gerektirmektedir. Laleli kendisini sürekli yenileyen özel bir ticaret/turizm merkezidir. Bu açıdan bizlerin yaptığı tüm faaliyetler pazar çeşitliliğimizi arttırmaya dönüktür. Tabi son süreçte hedef pazarlarımızda yaşanan dalgalanma ve krizler bizlerin bu aktiviteleri arttırmasına vesile olmuştur. Bu noktada daha aktif ve dinamik olmaya özen gösteriyoruz. Önümüzde koskoca bir Afrika kıtası tüm cazibesiyle bizleri bekliyor. Bu konuda aralıksız çalışıyor ve bölgemizin pazar çeşitliliğini güçlendirmeyi amaçlıyoruz.

Şu an için, çalışmalarınızda önünüze çıkan en büyük engel nedir? Sizin, bu sorunlar karşısındaki çözüm önerileriniz neler olacaktır?

Laleli özellikle komşu ülkelerle olan ticarette büyük başarılar yakalamış ve bu alanda ivme kazanmış bir bölgedir. Ancak gelin görün ki ülkeler en büyük sorunları yine komşularıyla yaşamaya gebedir ve bu da ilk olarak bizim gibi global ticaret merkezlerini etkilemektedir. Bu noktada ülkemizin küresel siyasi menfaatleri ile bölgemizin ulusal ekonomik çıkarları arasında mutlak bir denge gütmemiz gerekiyor. Bu hassasiyet çok özel ve itina ile işlenmesi gereken bir süreçler bütünü. Bu nedenle bizleri en çok zorlayan ama zorlarken de geliştiren bir unsur olarak bu sorunları ele alabiliriz.

Bu sene için, Laleli piyasası kapsamında kısaca tahminlerinizi almak isterim. Ekonomik gidişat nasıl olacak?

Ekonomik anlamda kriz ne Laleli’de ne de ülkemizde, kriz tüm dünyada geçerli olan yapısal sorunların ekonomik yansıması. Dünyada var olan gelir dağılımı adaletsizliği ve küresel yapının sorunsal durumu gitgide çözümü zorlaşan bir süreci beraberinde getiriyor. Dünyada ekonomik duvarlar kalkarken oyuna yeni katılan aktörler eski sistemin dengelerini alt-üst ediyor. Bu durum da küresel ekonomik statükocu zihniyet ile yenilikçi ve dinamik yapıların finansal savaşına sahne oluyor. Laleli olarak bizler yenilikçi anlayışımızla her zaman bölgenin cazibe merkezi olmayı sürdüreceğiz.

Son olarak, kısa bir genel değerlendirme yapmanızı rica edeceğim.

Ülkemiz mevut genç nüfus yapısı itibariyle dinamik ve güçlü bir ülkedir. Yaşanan sorunlar kimseyi yıldırmasın, umutsuzluğa düşürmesin. Ben, geleceğimizin oldukça parlak olduğuna inanıyorum. Çevremize bakar ve doğru analiz edersek böylesine bir ülke olmadığını rahatlıkla görürüz. Ülkemiz her anlamda farklı ve özel bir ülkedir. Laleli de bu farklılığın en özgün ve ayrışabilen bölgesidir. Bu güç eğer birliktelikle süslenebilirse ben yolumuzun ve bahtımızın açık olacağına inanıyorum. İnşallah bu topraklarda birlik ve beraberlik ekonomik refaha dönüşecek ve bu kardeşlik tohumu çevre ülkelere bereketiyle ulaştıracaktır.

Leave a Reply